KAPITAŁ KWALIFIKACJI (woj. łódzkie)
Jest nam bardzo miło poinformować, że rozpoczęła się realizacja projektu „Kapitał kwalifikacji”. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014 -2020, Oś priorytetowa 10. Adaptacyjność pracowników i przedsiębiorstw w regionie , Działanie: 10.2 Rozwój pracowników przedsiębiorstw .
Do projektu zapraszamy osoby uczące się, pracujące, zamieszkujące obszar województwa łódzkiego, które zostały zwolnione lub są zagrożone zwolnieniem/przewidziane do zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Liczebność i struktura grupy docelowej:
Grupę docelową stanowi 80 osób z czego to:
1) 20 osób przewidzianych do zwolnienia lub zagrożonych zwolnieniem z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
2) 60 osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed przystąpieniem do projektu.
W tym:
- minimum 30% uczestników (24 osoby) w wieku powyżej 54 lat.
- minimum 50% uczestników (40 osób) o najniższych kwalifikacjach.
Osoba zwolniona – osoba pozostająca bez zatrudnienia, która utraciła pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu.
Przyczyna dotycząca zakładu pracy - obejmuje następujące przypadki:
• rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników,
• rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu ogłoszenia upadłości
pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych,
organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych,
• wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w przypadku śmierci pracodawcy lub gdy odrębne przepisy przewidują wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i niezaproponowania przez tego pracodawcę nowych warunków pracy i płacy,
• rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Pracownik zagrożony zwolnieniem – pracownik zatrudniony u pracodawcy, który w okresie
12 miesięcy poprzedzających przystąpienie tego pracownika do projektu dokonał rozwiązania
stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2015 r. poz. 192) lub zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn.),w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników albo dokonał likwidacji stanowisk pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych lub technologicznych. Obowiązek przedstawienia przekonującego uzasadnienia, że dany pracodawca lub dana branża doświadcza takich procesów spoczywa na Wnioskodawcy.
Pracownik przewidziany do zwolnienia – pracownik, który znajduje się w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy lub który został poinformowany przez pracodawcę o zamiarze nieprzedłużenia przez niego stosunku pracy lub stosunku służbowego.
Pracownik o niskich kwalifikacjach – osoba posiadająca wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Standardów Edukacyjnych ISCED 2011 (UNESCO)4, tj. osoba mającą wykształcenie nie wyższe niż ponadgimnazjalne, czyli osoba bez wykształcenia, osoba z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym ogólnokształcącym, ponadgimnazjalnym zawodowym, zasadniczym zawodowym. Stopień uzyskanego wykształcenia jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie. Osoby przystępujące do projektu należy wykazać raz, uwzględniając najwyższy ukończony poziom ISCED.
W ramach realizacji projektu uczestnicy objęci są wsparciem :
1. Doradztwo zawodowe – IPD (6h/os.)
2. Poradnictwo psychologiczne (6h/os.)
3. Szkolenia zawodowe:
Typ szkolenia zostanie wybrany na podstawie IPD spośród szkoleń dostosowanych do potrzeb łódzkiego rynku pracy.
Szkolenia do wyboru:
a) Kierowca kat. C, E wraz z kwalifikacją przyspieszoną przewozu rzeczy.
Szkolenie zakończone jest egzaminem w WORD i uzyskaniem kwalifikacji zawodowych- prawa jazdy C+E wraz z kwalifikacją przewozu osób.
b) Spawacz MAG 135 i TIG 141
Szkolenie zakończone egzaminem przed komisją IS w Gliwicach i uzyskaniem kwalifikacji zawodowych- uprawnień do wykonywania zawodu ( Książki spawacza wraz z świadectwem kwalifikacji).
4. Płatnych trzy- lub sześcio- miesięcznych staży zawodowych (czas trwania zależy od diagnozy potrzeb - IPD) powiązanych ze szkoleniami realizowanymi w ramach projektu.
a) 60 osób odbędzie staże trwające trzy miesiące ,
b) 10 osób staże trwające sześć miesięcy.
5. Pośrednictwa pracy 7h/os (średnio 3-4 spotkania na osobę)
Gwarantujemy:
- Pokrycie kosztów badań lekarskich i egzaminów
- Catering podczas szkoleń zawodowych
- stypendium szkoleniowe dla UP bezrobotnych 60osób x 997,40zł brutto
- dodatek szkoleniowy UP zagrożonych zwolnieniem 20osób (4zł x ilość godz. szkolenia)
- zwrot kosztów dojazdu na szkolenie w wysokości do 300,00 zł /osoba
- stypendium stażowe przez okres trwania stażu w wysokości 2371,52 zł brutto za każdy miesiąc stażu.
- ubezpieczenie NNW
- materiały szkoleniowe
Do wzięcia udziału w projekcie szczególnie zapraszamy Panie oraz os. niepełnosprawne.
Ponadto prosimy o dołączenie do dokumentów rekrutacyjnych:
· orzeczenia o niepełnosprawności – w przypadku osób niepełnosprawnych
· zaświadczenia od pracodawcy wg wzoru z formularza zgłoszeniowego
Celem projektu jest wzrost atrakcyjności zawodowej 80 uczestników projektu (w tym minimum 8 kobiet) należących do grupy osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy oraz do grupy pracowników przewidzianych do zwolnienia i zagrożonych zwolnieniem z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Cel zostanie osiągnięty w okresie 01.06.2016 r. - 31.12.2017 r. dzięki zapewnieniu zindywidualizowanego, wysokiej jakości kompleksowego wsparcia. Potwierdzeniem jego osiągnięcia będzie m.in. uzyskanie przez uczestników uprawnień do wykonywania zawodu spawacza jak też kierowcy kat.C+E, zdobycie doświadczenia zawodowego i nabycie umiejętności poruszania się po rynku pracy.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Planowane efekty: w ramach projektu po opuszczeniu programu co najmniej 50% osób, które zakończyły udział w projekcie, podejmie lub będzie kontynuować zatrudnienie
Koniec projektu: 28.02.2018r.
Wartość projektu 1 697 273,28 zł
Kwota dofinansowania ze środków europejskich 1 442 682,28 zł
Dotacja ze środków celowych 101 836,40 zł
Wkład własny 152 754,60 zł
Wszelkie informacje dostępne pod numerem tel. 508-132-137
Dokumenty do pobrania (należy podpisać odręcznie oraz wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście)
HARMONOGRAMY:
Instytut Rozwoju i Innowacji EURO-KONSULT Sp. z o. o. korzysta z wsparcia finansowego w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Mikro, Małych i Średnich Firm".